تلفن تماس: 77136447 و 77136445 (021)

صفحه اصلی اخبار تازه های فناوری دوئل ابزارهای الکترونیک
نظر شما درباره وب سایت های طراحی شده توسط ما چیست؟
 

ورود کاربراندوئل ابزارهای الکترونیک

امروزه در میان وسایل الکترونیکی بازار تبلت ها بسیار داغ است و شرکت های مختلفی مدل های متنوعی از این دستگاه ها را به بازار ارائه نمودند. در این نوشته به بررسی اجمالی تبلت ها می پردازیم.


تبلت (Tablet) یا یارانة لوحی در ابتدا جهت مصارف خاصی مانند طراحی تولید می شد. این تبلت ها که از امکاناتی مانند یک لپتاپ برخوردار بودند قادر بودند با استفاده از صفحات لمسی دقیق و قلم های مخصوص به کاربران امکان طراحی به وسیله دست را بدهند.

این تبلت ها که امروزه نسل جدید و پیشرفته آن نیز در بازار موجود است عموماً از لحاظ مشخصات ظاهری و وزن مانند لپتاپ ها بوده اما از لحاظ قیمت بیش از 70 % گرانتر از یک لپتاپ با همان مشخصات هستند.

با فراگیر شدن موبایل های هوشمند با صفحه لمسی ، شرکت های تولید کننده به فکر تولید موبایل های با صفحات بزرگ و سپس تبلت های کوچک تر از نسل قدیم آن افتادند. تبلت های حرفه ای مخصوص طراحی عموماً در سایزهای رایج (12 تا 16 اینچ) موجود بودند اما تبلت های جدید در سایز 7 اینچ و سپس 8 و 10 اینچ تولید شدند. این سایز کوچک و فشردگی باعث شد تا این تبلت ها مزایای چشمگیری نسبت به نسل قدیم تبلت و لپتاپ ها داشته باشد و با اقبال عمومی گسترده ای همراه شود.

تبلت های جدید نیازی به قلم ندارند و تنها با استفاده از انگشتان خود با آن ها کار می کنید. این تبلت ها بیشتر جهت مصارف عمومی مانند مرور صفحات اینترنت،بازی و سرگرمی،خواندن کتاب های الکترونیکی،یادداشت برداری ، مدیریت وظایف و ... استفاده می شوند و از لحاظ کاربرد مشابهت زیادی با موبایل های هوشمند دارند. برخی از این تبلت ها امکان دریافت و ارسال پیامک و برقراری تماس را نیز دارند.

نقاط قوت و ضعف

تبلت های جدید هر چند با دارا بودن صفحات لمسی با کیفیت قابلیت تایپ مطالب را آسان نموده اند اما برای تایپ مطالب طولانی نمی توانند رقیب خوبی برای لپتاپ ها باشند. البته جدیدا برخی از انواع تبلت ها اساساً با یک صفحه کلید با قابلیت اتصال (شبیه لپتاپ) به فروش می رسند و برخی دیگر از تبلت ها قابلیت پشتیبانی از اتصاف صفحه کلید و ماس را از درگاه USB فراهم کرده اند.

ماندگاری شارژ باطری تبلت ها نسبت به لپتاپ ها یک مزیت مهم به حساب می آید. هر چند برخی از نت بوک ها (Netbook = Mini Netbook ) نیز دوام باطری خوبی دارند و در برخی مدل ها تا 10 ساعت نیز ادعای ماندگاری شارژ دارند اما در عمل تبلت ها( به دلیل میزان مصرف کمتر تجهیزات الکترونیکی اصلی و ملحقات مثل DVD – CD ROM ) گوی سبقت را در این زمینه ربوده اند.

تبلت ها سبک وزن ،کوچک و مقاوم هستند. در تبلت های امروزی با استفاده از صفحات ضد خش و مقاوم ، بدنة باکیفیت و در برخی مدل ها فلزی و تجهیزات ضد شوک(تکان های محکم) وسیله ای که پیش روی شماست نیازمند مراقبت کمتری از یک لپتاپ است.

مثلاً «کنیدل فایر» محصول شرکت آمازون را می توان در این زمینه مطرح کرد. که ادعا می کند مقاومت صفحه نمایش را 10 برابر بیشتر از هم نوعان خود ارتقاء داده و به سادگی نمی توان بر روی آن خش انداخت! و می توانید آنرا با خیال راحت داخل کیف پر از وسایل مانند خودکار و کلید قرار دهید.

البته توصیه می شود برای تبلت خود حتماً از یک جلد یا کیف مناسب بهره ببرید.

-        تبلت ها برای پردازش های سنگین مناسب نیستند و در این زمینه به پای لپتاپ ها نمی رسند. البته باید توجه کرد که اساساً برای وظایف پردازشی سنگین نیز تولید نشده اند.

هرچند مدل های جدید تبلت به پردازنده های دو هسته و تا فرکانس 5/1 GHz مجهز شده اند. اما در رقابت با پردازنده های دو هسته ای لپتاپ حرفی برای گفتن ندارند. البته برنامه های مخصوص تبلت را با سرعت و بدون مشکل اجرا می کند و شما می توانید انبوهی از برنامه و بازی را روی تبلت خود نصب کنید.


در مقایسه بین تبلت ها، از لحاظ کارآیی ، زیبایی و رضایت کاربران Appel ipad و سپس Samsung galaxy  محصولاتی هستند که در رتبه اول و دوم قرار دارند. البته شرکت های زیادی از جمله Acer ، Motorola ، Dell و ... نیز اقدام به تولید تبلت با سیستم عامل Android نموده اند اما هنوز به دلیل عدم تنوع محصول و ورود تازه به این عرصه از قابلیت های کمتری نسبت به سردمداران دنیای تبلت برخوردارند.

در مقایسه میان تبلت ها موارد زیر قابل توجه است:

1-    سرعت پردازنده

2-    میزان حافظه RAM

3-    گنجایش دیسک سخت ( و قابلیت ارتقاء Micro SD memory )

4-    کیفیت صفحه نمایش

5-    نوع و نسخه سیستم عامل

6-    میزان حفظ باطری در هنگام کار

7-    کیفیت ساخت محصول (بدنه،نحوه جانمایی کلیدها و ...)

مهدی شربی / مجله پیام بهمن شماره 98